Firmandhold

Katolsk Vor Frue Menighed

Aarhus

Sogneundervisning 2016 - 2017

FIRMANDUNDERVISNING - startside

Kære firmander og forældre til firmander

 

Sogneundervisningen begynder lørdag d. 17. september kl. 10 og det samme gør firmandundervisningen.

 

Forældre til dette års firmander må meget gerne deltage den første dag, hvor vi vil gennemgå firmandundervisningen, give jer praktisk information om forløbet og forklare hvad vi forventer af både firmander og forældre.

 

På links/undersiderne her til højre finder du oplysning om tilmelding, vigtige informationer, program og indhold, undervisere / ledere samt henvisninger til Katolsk Ungdoms Klubs facebookside og kirkens hjemmeside.

 

Vi glæder os til at byde de unge velkommen til et spændende undervisningsforløb og hjælpe dem på vejen mod firmelsen. Det bliver et år med indføring i forskellige facetter af at være katolik, hvad det vil sige at bekræfte sin dåb og nye venskaber med de andre firmander.

 

KUK, katolsk ungdomsklub, er en integreret del af undervisningen indtil jul og vil foregå om eftermiddagen efter sogneundervisningen.

 

Vær opmærksom på at der i undervisningsforløbet indgår et weekend arrangement d. 31/3-2/4 2017.

 

Firmandundervisningen foregår fra 10-14 og KUK fra 14-16 på følgende datoer:

2016

 

 

Lørdag d. 17. september

Sogneundervisning kl. 10 - 14

+ Katolsk ungdoms Klub

kl. 14 -16 (obligatorisk)

Sct. knuds Skoles gymnastiksal

Lørdag d.8. oktober

Sogneundervisning kl. 10 - 14

+ Katolsk ungdoms Klub

kl. 14 -16 (obligatorisk)

Sct. knuds Skoles gymnastiksal

Lørdag d. 29. oktober

Sogneundervisning kl. 10 - 14

+ Katolsk ungdoms Klub

kl. 14 -16 (obligatorisk)

Sct. knuds Skoles gymnastiksal

Lørdag d. 12. november

Sogneundervisning kl. 10 - 14

+ Katolsk ungdoms Klub

kl. 14 -16 (obligatorisk)

Sct. knuds Skoles gymnastiksal

Lørdag d. 3 december

Sogneundervisning kl. 10 - 14

+ Katolsk ungdoms Klub

kl. 14 -16 (obligatorisk)

Sct. knuds Skoles gymnastiksal

 

 

 

2017

 

 

Lørdag d. 07. januar

Sogneundervisning kl. 10 - 14

+ Katolsk ungdoms Klub

kl. 14 -16 (valgfrit)

Sct. knuds Skoles gymnastiksal

Lørdag d. 28. januar

Sogneundervisning kl. 10 - 14

+ Katolsk ungdoms Klub

kl. 14 -16 (valgfrit)

Sct. knuds Skoles gymnastiksal

Lørdag d. 25. februar

Sogneundervisning kl. 10 - 14

+ Katolsk ungdoms Klub

kl. 14 -16 (valgfrit)

Sct. knuds Skoles gymnastiksal

Lørdag d. 11. marts

Sogneundervisning kl. 10 - 14

+ Katolsk ungdoms Klub

kl. 14 -16 (valgfrit)

Sct. knuds Skoles gymnastiksal

Torsdag d. 23. marts:

Forældremøde kl.19 - 21

Sct. knuds Skoles gymnastiksal

Fredag d. 31. marts

- søndag d. 02. april:

Øm-retræte

Ømborgen, Rye

Onsdag d. 3. maj:

Generalprøve på Firmelsen kl.16.30- 18.30:

Skt. Lukas Kirke, Skt. Lukas Kirkeplads 1, 8000 Århus C

Lørdag d. 6. maj:

Firmelse kl. 10 -12.30

Skt. Lukas Kirke, Skt. Lukas Kirkeplads 1, 8000 Århus C